MAKE WAY FOR DUCKLINGS – Ördek yavruları için yol ver

Robert McCloskey, ’30’lu yılların başında kazandığı bursla bir sanat okulunda okurken zaman zaman da Boston’un merkezindeki parka gidip göl kenarında desen çiziyordu. Yaptığı çizimler, 1941’de yazıp resimleyeceği “Make Way For Ducklings” (Ördek yavruları için yol ver) adlı çocuk kitabı için esin kaynağı olacaktı.

Bay ve Bayan Mallard her yeri dolaştıktan sonra Boston Parkı’ndaki gölün ortasında bulunan küçük bir adada yuvalarını kurmaya karar verirler. Bir süre sonra Bayan Mallard’ın kuluçkasındaki yumurtalardan sekiz tane yavru çıkar, Jack, Kack, Lack, Mack, Nack, Ouack, Pack ve Quack adlarında. Anneleri hergün onlara nasıl iyi bir ördek olunacağıyla ilgili dersler vermektedir. Bunun için, bir gün sekiz yavrusunu tek sıra halinde arkasına dizerek çevreyi keşfe çıkar. Yolları onları parkın dışına götürür. Ancak burada ilk kez trafik sorunuyla karşılaşırlar. Gürültüyle geçen dev araçlar onlara karşıdan karşıya geçmelerine izin vermez bir türlü. Yardımlarına her gün onları fıstıkla besleyen parkın polis memuru Michael yetişir. Memur trafiği durdurur. Araç sahiplerinin saşkın bakışları arasında, anne ve arkasındaki sekiz yavrusu güvenle karşı kaldırıma geçer. Michael bununla da kalmaz, karakolu arayarak bir polis aracının onları şehir gezintileri boyunca eşlik etmesi ve geçitlerden kolaylıkla geçmeleri için görevlendirir. Bayan Mallard ve yavruları parka geri döndüklerinde arkalarına bakarlar ve vaklayarak polislere teşekkür eder. Onlar da bu ördek ailesine el sallayarak selam verir.

Make Way For Ducklings o kadar çok sevildi ki yayınlandığı yıldan beri tüm dünyada iki milyonun üzerinde basıldı. Yaratıcısına ülkenin en önemli kitap ödüllerinden Caldecott Madalyası kazandırdı. Boston Meclisi onu kentin resmi kitabı seçti.

1987 yılında heykel sanatçısı Nancy Schön, Bayan Mallard ve onu arkasından tek sıra halinde takip eden sekiz yavrusunu Boston Parkı’nda heykele dönüştürdü. En büyüğünün yüksekliği 97 cm ve ardında yaklaşık 10 m uzunluğunda takip eden bronz ördek ailesi, en çok parka gelen çocuklar tarafından sevildi. Onlara dokunmak hatta üstlerine çıkmak eğlenceli bir oyundu onlar için.


Mallard ailesinin bir kopyası, 1991 yılında dönemin ABD başkanın eşi Barbara Bush tarafından eski Sovyetler Birliği başkanının eşi Raisa Gorbachev’e iki ülkenin silahlarının azaltılması anlaşmasının yapıldığı sırada hediye edildi ve Moskova’da Novodevichy Park’a yerleştirildi. Yanındaki plakette Rusça ve İngilizce olarak şu açıklama yer alıyordu: “Bu heykel sevgi ve dostluk göstergesi olarak Amerikan çocuklarından Sovyet çocuklarına hediye edilmiştir. Robert McCloskey’in ‘Make Way For Ducklings’ adlı çocuk öyküsü üzerine heykeltraş Nancy Schön tarafından yapılmıştır, 1991. Sunan Bayan Barbara Bush”

Bugün, tıpkı Bostonlu çocuklar gibi, Moskovalı arkadaşları da bu sevimli heykellerle oynamaktan büyük zevk alıyor ve onlar için biraz ilerideki Kızıl Meydan’da bulunan dev, asık suratlı heykellerden daha anlamlı bu paytak paytak yürüyen aile…